מקום קדושה מודרני וקשרו לעיר מסביב

מקום קדושה מודרני וקשרו לעיר מסביב

Project Name

המרכז הרוחני תרבותי של הבאבא סאלי

רעיון הקדושה כפי שבא לידי ביטוי כמרחב פיסי לצד הצרכים העכשוויים של המבקרים והמאמינים השונים:

התכנית מציעה לערוך מחדש את המתחם הנתון תוך התבססות על מרחב התנועה והחניה, שלד העצים הקיים, הסמלים הקיימים באתר – החמסה, ומרחב הציון המתוכנן בימים אלו, על ידי עיצוב והוספת חללים למשתמשים שונים, המאפשרים חוויות שונות של תפילה, מפגש, חגיגה, שמחה או יום חג.

התכנית מעדכנת ומוסיפה שימושים וחוויות בתוך החלל העירוני, תוך חיבור הדוק בין הפארק, מתחם הציון, העיר, הנחל והנוף הסובב והעיר החדשה שתיבנה.

בתכנית מערך של חמישה חללים ציבוריים שונים: שלושה גנים – גן הכניסה, גן החדרים (הכולל בתוכו את חניוני הפיקניק) וגן החמסה, ושתי שדרות – שדרת התמרים, ושדרת הנחל.

1. גן הכניסה

גן הכניסה מעוצב כשרשרת של גנים מוצלים. במהלך העלייה לקבר עוברים המבקרים דרך שדירת עצי ארגן – עץ החיים (אחד העצים החשובים במרוקו), ומערך של גני תבלין, צמחי מרפא וצמחייה מושכת פרפרים. מצידו האחד קיר מדיה, לתערוכות חוץ – המשך לחללי החוץ של מרכז המורשת, הקיר ישלים את סיפורו של הבבא סאלי בצד תערוכה אודות העיר נתיבות. מצידו השני של הגן, אובייקט: קיר – משרביה – ספסל,  עם מספר נקודות גישה ממערך החניות הגובל מדרום. ביום יום מרחב זה יהווה חלל כניסה פורמאלי – שבין קודש לחול, הן למבקרים בבית הקברות הסמוך והן לשימוש המבקרים, המאמינים והתיירים המבקשים לשהות, לנוח, לסעוד או לחגוג (ברית, חלקה, בר מצווה), בקרבת לציון. במרכז הגן, שדרת כניסה – לאורכה אלמנטי מים ובריכת שיקוף. שוק הרוכלים (המתקיים בזמן ההילולה) ושווקי חג אחרים יפעלו בשדרה המרכזית בגן הכניסה.

סכמת הצבעים, החומרים והשפה העיצובית שואבת השראה מגנים מן המזרח – גנים ספרדיים, ומרוקאיים בפרט – המצויים לרוב בכניסות למרכזים רוחניים, מרכזי תרבות וארמונות, כמו גם מגני ריאד.

צמחייה

עץ הארגן (עץ החיים)

שיחים: אזוביון רפואי, רוזמרין רפואי, גרניום ריחני, לענה שיחנית, פיגם מצוי, רב זקן לימוני, מטפסים מושכי פרפרים, גפנית מחומשת, טרכלוספרמון יסמיני ובוגונוויליה נאה.

דשא פספלום

 

2. גן החמסה

במרכז הפארק – גן אליפטי, המכיל בתוכו את החמסה. הגן משמר את הגיאומטריה הקיימת ומשמיש אותה מחדש כגן טיול בוטני הכולל מיני סוקולנטים וקקטוסים פורחים. תכנית הצמחייה החדשה לגן מייצרת תמונה של גן מרוקאי עשיר וצבעוני עם צריכת מים נמוכה ומינים המושכים בעלי כנף למיניהם. בגן חווית שיטוט, התבודדות – אי של שקט והתכנסות עצמית.

בין הגן לציון שדרת דקלים, המאפשר למבקרים בציון לצאת בדרך של טיול ושיטוט לגן החמסה.

בהיקף הגן מעוצבות מדשאות עם קבוצות עצי צל לשימוש ילדים, נוער וקבוצות צעירים הפוקדים את המרחב.

הצבעוניות שואבת השראה מגנים מרוקאים ומהמרחב הגאוגרפי של מחוז תאפילאלת.

צמחייה

עצים: תמר מצוי, וושינגטוניה חסונה, צאלון נאה, זית אירופאי, אשל הפרקים, ינבוט לבן וצפצפה שחורה

שיחים: סוקולנטים וקקטוסים ממינים שונים: אדניום נפוח (שושנת המדבר), אגבה רכה, בן אלווי, אלווי אמיתי, אלווי מרלוט, ניצנית מכבידית, סביון הימליה, קלנדירינה גדולת פרחים, ופילרגון ריחני.

דשא פספלום

 

 3. גן החדרים

בהיקף גן החמסה מוצעת טיילת היקפית ומעגלית לאורכה חדרי ‘אירוח חוץ’ – מקומות מפגש ליחידים, זוגות, משפחות, קבוצות קטנות, או התקהלות בקבוצות גדולות. בחדרים “ריהוט” מודולרי הכולל הצללות, משרביות, שולחנות פיקניק וספסלים. מערכת הריהוט הינה ורטיקלית ואופקית – והיא המייצרת בתוך הגן חללים של חדרים – לכאורה נפרדים זה מזה.

החניון הראשי נשאר במבנה הנוכחי שלו ברובו, וימשיך לאפשר קיום פיקניק בחורשה. התכנית מעבה את שלד העצים הקיים בגן, כמו גם משנה את התכסית באזורי הפיקניק למדשאות. חידוש אזור זה יכלול הוספת ריהוט, אשפתונים, שוקת מים, מתקני מנגלים ועוד – לרווחת המבקרים.

הצבעוניות שואבת השראה מציורים של ז’ק מז’ורל ברחבי מרוקו.

צמחיה

עצים: צאלון נאה, צפצפה שחורה

שיחים: אזוביון רפואי, רוזמרין רפואי, מרווה רפואית, גרניום ריחני, לענה שיחנית, פיגם מצוי, רב זקן לימוני, מטפסים מושכי פרפרים, טרכלוספרמון יסמיני.

דשא פספלום

 

4. שדרת הדקלים

לאורך הרחוב הראשי שדרת תמרים רחבה, הכוללת שלוש עד חמש שורות של דקלים, ומהוות את חזית הכניסה הראשית של הציון, הפארק והעיר. בשדרת התמרים מדרכות רחבות, הקושרות את גן הכניסה החדש המוביל לציון וחללי החנייה.

צמחיה

עצים: תמר מצוי

דשא פספלום

 

5. שדרת הנחל

מהמתחם מוצעת שדרה מוצלת וכיכר ציבורית, המחברות את הציון עם נחל בוהו לטיול בחיק הטבע, כמו גם חלל ציבורי בין העיר הוותיקה והעיר החדשה שעתידה להיבנות.

עצים: תמר מצוי, צאלונים, ינבוטים

דשא פספלום

More
Information
Location
נתיבות, ישראל
Clients
עיריית נתיבות